جستجومنوی اصلی
منوی اصلی
مطالب سایت
دیگر بخشها
بخش کاربری
بخش خبری
امکانات سایت
لینکهای خارجی

پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.

مطالب تصادفی

آذ-فوتو
[ آذ-فوتو ]

·نوشته ای از دکتر هادی شفائیه
·آذ-فوتو هفت ساله شد!
·هادی شفائیه 92 ساله
·تبریک عید رمضان "استاد هادی شفائیه"
·پیام تبریک عید نوروز از دکتر هادی شقائیه
·آذ-فوتو 6 ساله شد!
·به بهانه ي روز جهاني عكاسي
·قوانین پذیرش آگهی تبلیغاتی در آذ-فوتو
·پیام استاد دکتر هادی شفائیه به آذ-فوتو

مشتري تبليغات
ورود:
رمز عبور:
 

آخرین ارسالها
کل موضوعات 5
کل ارسال ها 15
کل بازديد ها 524939
کل پاسخ ها 10
کل اعضا 606
آخرين 20 ارسال انجمن

کاربرد فیلترها در عکاسی
ارسال شده توسط babakshaabani در مورخه : شنبه، 22 اسفند ماه ، 1394

عکس های پرتره بهتری بگیریم
ارسال شده توسط babakshaabani در مورخه : سه شنبه، 28 بهمن ماه ، 1393

فراخوان نمایشگاه مجازی در سایت آ
ارسال شده توسط babakshaabani در مورخه : يكشنبه، 16 آذر ماه ، 1393

صادقانه ترین نوع عکاسی
ارسال شده توسط babakshaabani در مورخه : چهارشنبه، 14 مهر ماه ، 1389

قوانین تالار گفتگو
ارسال شده توسط az-photo در مورخه : سه شنبه، 16 شهريور ماه ، 1389

تالار گفتمان جستجو

تبلیغات شما
فیس بوک آذ-فوتو

تبلیغات شما
مجله الکترونیکی آذ فوتو

فراخوان جشنواره ها و نمایشگاه های عکاسی

نا محدود

مهلت ارسال آثار:
30 مهر 1395

مهلت ارسال آثار:
25 مهر 1395
مهلت ارسال آثار:
15 شهریور 1395
مهلت ارسال آثار:
31 مرداد 1395
مهلت ارسال آثار:
15 مرداد 1395
سومین جشنواره سراسری عکس "نورنگار"
جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)
جشنواره بین المللی عکس برج میلاد تهران
نخستین جشنواره تایم لپس ایران
سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری
  فراخوان نمایشگاه مجازی در سایت آذ-فوتو
سومین جشنواره سراسری عکس نورنگار
جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)

جشنواره بین المللی عکس برج میلاد تهران

نخستین جشنواره تایم لپس ایران

سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری

مهلت ارسال آثار:
10 مرداد 1395
مهلت ارسال آثار:
5 مرداد 1395
 مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
 مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
 مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
 مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
نهمین دوره‌ جشنواره سراسری عکس "رشد"
اولین جشنواره ملی عکس قزوین
ششمین جشنواره سراسری عکس رضوی
مسابقه عکاسی شماره 7 سِندیورشات
نخستین جشنواره ملی عکس شاهنامه
چهارمین دوره جشنواره عکس استانی ثلاث

نهمین دوره‌ جشنواره سراسری عکس "رشد"

اولین جشنواره ملی عکس قزوین
ششمین جشنواره سراسری عکس رضوی
مسابقه عکاسی شماره 7 سِندیورشات
نخستین جشنواره ملی عکس شاهنامه
فراخوان جشنواره ملی عکس ثلاث
 مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
 مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
 مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است  مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است  مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است  مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
چهارمین جشنواره عکس "سلامت روان" هشتمین نمایشگاه برترسال دوربین.نت جشنواره عکاسی بهارستان ۹۵ سومین جشنواره عکس کشوری کِرَسم اوز فراخوان جشنواره‌ی زندگی بدون دخانیات جشنواره ملی عکس من زندگی را دوست دارم
چهارمین جشنواره عکس "سلامت روان"
هشتمین نمایشگاه برترسال دوربین.نت
جشنواره عکاسی بهارستان ۹۵
سومین جشنواره عکس کشوری کِرَسم اوز فراخوان جشنواره‌ی زندگی بدون دخانیات جشنواره ملی عکس من زندگی را دوست دارم
شما نیز می توانید اخبار و جشنواره های خود را به نشانی info@az-photo.ir ارسال نمائید.
 
جهت دریافت آخرین اخبار جشنواره های عکاسی به صورت پیامک نام و نام خانوادگی خود را از طریق گوشی خود به شماره 5000230461 ارسال نمائید.
به منظور حمایت از عکاسان تبريز هزینه ارسال آثار به جشنواره ها به صورت گروهي را آذ-فوتو پرداخت خواهد کرد.
نا محدود
  بیش از 30 روز مانده به مهلت ارسال آثار
  کمتر از 30 روز مانده به مهلت ارسال آثار
  کمتر از 15 روز مانده به مهلت ارسال آثار
  کمتر از 5 روز مانده به مهلت ارسال آثار
   مهلت ارسال آثار به اتمام رسیده است
  نامعلوم
  عدم برگزاری جشنواره پس از اعلام فراخوان

آخرين ارسال هاي تالارگفتمان

کاربرد فیلترها در عکاسی 1 667 babakshaabani
عکس های پرتره بهتری بگیریم 0 7494 babakshaabani
فراخوان نمایشگاه مجازی در سایت آ 0 9077 babakshaabani
صادقانه ترین نوع عکاسی 9 463036 babakshaabani
قوانین تالار گفتگو 0 44665 az-photo
     

  حرکت به سمت حرفه ای شدن در عکاسی
مقاله

نوشته: دیوید نورتن
ترجمه: علی یزدی مقدم

اگر این متن را می خوانید احتمالاً بدتان نمی اید که یک عکاس حرفه ای باشید. به حق باید گفت که عکاسی یک سرگرمی، لذت یا اشتیاق است اما چرا از آن چه لذت می برید کسب درآمد نکنید؟ بسیاری از این راه امرار معاش می کنند. در سال 1981 من تاجری بودم که به تازگی بیکار شده بودم و با کار هایی مانند تمیز کردن پنجره ها روزگار می گذراندم و بزرگترین آرزویم این بود که عکاسی باشم که برای عکس گرفتن سفر می کند و از این راه روزگار می گذراند. اکنون 30 سال از آن زمان می گذرد من عکس می گیرم و رویایم به حقیقت تبدیل شده است. اما حقایقی هم وجود دارد هزینه هایی هست که باید پرداخت شود. این گونه زندگی کردن اصلاً ساده نیست حرفه ای شدن قسمت خوب این کار است و قسمت سخت آن سوالات بسیاری است که مدام باید بدنبال جوابشان باشید.


و اما چگونه حرفه ای شویم. در این مقاله من از تجربیات خودم استفاده می کنم و البته نظرات شخصی خودم را مطرح می کنم که شاید برخی با آن موافق نباشند. و امیدوارم شما هم بتوانید در این زمینه صاحب نظر شوید و دیدگاه های خود را مانند یک عکاس حرفه ای بیان کنید. وقتی که من برای شاگردانم در زمینه عکاسی صحبت می کنم روی یک نکته تاکید می کنم و آن متفاوت بودن هر یک از ما، توانایی ها، استعداد ها، روش کار، جاه طلبی، پشتکار و دیدگاه های ماست. و این تفاوت هاست که شخصیت کنونی ما را ساخته است. عکاسی یک حرفه مشخص و محدود نیست هیچ راه از پیش تعیین شده ای وجود ندارد هر عکاس حرفه ای مسیری متفاوت را طی کرده است تا به این سطح از دانش عکاسی دست یافته است و البته راهی پر زحمت که نیاز به تلاش، پشتکار، صبر و حوصله فراوان دارد.

اما قبل از هر چیزی باید مشخص کنیم که عکاس حرفه ای چه کسی است. به ساده ترین زبان می توان گفت عکاس حرفه ای کسی است که نان خود را از دوربینش در می آورد. خوب این به نظر ساده و روشن است اما تعریف کاملی نیست چون افراد زیادی هستند که فکر می کنند یک عکاس حرفه ای هستند اما حقیقت غیر از این است. لوله کشی که هر از چند گاهی در عروسی دوستانش عکس می گیرد یا کسی که هر از چند گاهی عکس هایش در روزنامه ها و مجلات چاپ می شود یک عکاس حرفه ای نیست. من نمی خواهم اظهار فضل کنم یا دیگر عکاسان را تحقیر کنم اما می خواهم به این افراد بگویم کار درستی انجام می دهند. این لوله کش توانسته است به کمک توانایی خود از عکاسی پولی بدست آورد که بیشتر از پول لوله کشی است! شاید او بتواند عکس های بسیار زیبایی بگیرد حتی بهتر از بسیاری از عکاسان حرفه ای اما او مجبور نیست هزینه کار و زندگی خودش را از عکاسی کسب کند. امیدوارم به هیچ لوله کشی توهین نکرده باشم چون این شغل بسیار ارزشمند است و جامعه به آن نیاز دارد و مهارت های خاص خود را نیاز دارد این فقط یک مثال بود و فقط برای توضیح مطلب به آن پرداختم اما در عکاسی چیزی به نام نیمه حرفه ای وجود ندارد یا شما از این طریق امرار معاش می کنید یا خیر. لوله کشی که به صورت پاره وقت عکس می گیرد به پولی که از این طریق بدست می آورد به چشم پاداش می نگرد. این پاداش ممکن است حتی کفاف هزینه پر کردن یک باک بنزین را هم ندهد چه برسد به اینکه بتواند از این طریق امرار معاش کند. یک عکاس حرفه ای هم نیاز به خوردن، زندگی کردن و سفر کردن دارد باید مدت ها از وقت خود را در پشت لنر بنشیند تا یک لحظه را شکار کند باید اجاره خانه بدهد و… و همه این ها را باید از عکاسی بدست آورد.

من نمی خواهم کسی را دلسرد کنم اما می خواهم وقع گرایانه با این موضوع برخورد کنم. حال بگذارید از قسمت های خوب این موضوع صحبت کنیم. دنیای امروز برای عکس هایی که عکاسان حرفه ای می گیرند اشتیاق زیادی نشان می دهد. عکاسی دنیای امروز ما را احاطه کرده است. در تلوزیون، پوستر ها، تبلیغات، رسانه ها، اینترنت همیشه عکس ها حضور دارند عکس هایی که سیطره قدرت عکاسان حرفه ای را نشان می دهند. تصویر گرایی برای اقتصاد امروز ضروری است، سازمان ها از مدرسه ها گرفته تا موسسات مالی برای اینکه بودجه های خود را توجیه کنند به عکس نیاز دارند عکس های قانع کننده عکس هایی که سرمایه گذار یا مشتری را قانع کند که پولش را در جای مناسبی سرمایه گذاری کرده است. در حال حاضر فقط در انگلستان در حدود 1500 عکاس حرفه ای ثبت شده وجود دارد که من فکر می کنم تعداد واقعی آنها دو برابر این عدد می باشد. بنابراین مشاهده می کنید که تعداد قابل توجهی از افراد وجود دارند که نان خود را از دوربین شان بدست می آورند. شما تنها نیستید. این یعنی افراد زیادی به این طریق زندگی می کنند چرا شما نتوانید به روش مورد علاقه خود زندگی کنید. اما نمی توان منکر این قضیه شد برای اینکه بین انبوه عکاسان بتوانید خودی نشان دهید باید بسیار زحمت بکشید.

من در سال 1985 وارد دنیای عکاسی حرفه ای شدم یعنی درست زمانی که به تازگی از دانشکده هنر فارغ التحصیل شده بودم. اگر بخواهم بزرگترین اختلافی که بین عکاسی حرفه در گذشته و اکنون وجود دارد را مشخص کنم روی دیجیتال و آنولوگ و پیشرفت فناوری عکاسی و تجهیزات آن دست نمی گذارم بلکه چیزی هست که بیش از این ها عکاسی امروز را متحول کرده است و آن اینترنت است. این فناوری امروزه تبدیل به ابزار قدرتمندی در دست عکاسان برای بازار یابی شده است و فرصت های بسیاری را در برابر آنها گشوده است. صاحبان کسب و کار های مختلف می دانند که وب سایت آنها بسیار مهم است و بهترین وب سایت آن است که توجه مخاطب را به خود جلب کند، فروش را بالا ببرد و فرصت های جدید در اختیار آنها قرار دهد. یکی از راه هایی که می توان به کمک آن یک وب سایت را برتر از رقبا نشان داد استفاده از یک عکاس حرفه ای و قابل است. و خوشبختانه رسانه ها همیشه تشنه محتوای جدید هستند باید بگویم هیچ وقت اینقدر تقاضا برای عکس زیاد نبوده است. همه اینها دست به دست هم داده اند تا فرصت هایی بیشتری در اختیار عکاسان حرفه ای قرار دهد و آنها را در دسترس تمام دنیا قرار دهد و به همین دلیل یک عکاس حرفه ای بودن بسیار هیجان انگیز است.

خوب با این حرف ها به نظر می رسد یک معدن طلا در دسترس عکاسان قرار دارد اما این فقط یک روی سکه است چون اینترنت همچنان که فرصت های جدیدی در اختیار عکاسان قرار می دهد از جهت دیگر وسیله ای است برای دسترسی رایگان به عکس های متعدد و همچنین به راحتی می توان با کمترین قیمت عکس های خوبی خریداری کرد. با آنکه محتوای اینترنت در حال پر بار شدن بیش از گدشته است اما عکاسی هرگز ارزش خود را از دست نداده است. هر چند هر روز رقابت سنگین تر می شود اما اجازه دهید در این مورد خوش بین باشیم. خوب از همه این حرف ها گذشته اگر بخواهیم از امروز مسیر زندگی خود را تغییر دهیم و تبدیل به یک عکاس حرفه ای شویم چه مسیری را باید طی کنیم؟ یک پاسخ کوتاه می توانم بدهم و آن این است یک حرفه ای همیشه در حال رقابت و مبارزه ای بی پایان است!


آیا واقعا می خواهید یک عکاس حرفه ای باشید؟
اگر می خواهید یک حرفه ای باشید چیز هایی هست که باید آنها را تهیه کنید: مهمترین و اولین چیزی که نیاز دارید یک کوه اعتماد به نفس است. اراده ای که شما را در طول این مسیر تا حرفه ای شدن واقعی هدایت کند این راه طولانی ممکن است روز ها، هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. اگر بخواهید واقع گرایانه به موضوع نگاه کنید ممکن است بیش از 5 سال طول بکشد تا بتوانید خود را به عنوان یک عکاس حرفه ای در جامعه مطرح کنید. تنها را سربلند بیرون آمدن از این بازی این است که مانند یک قهرمان مبارزه کنید و این کار ساده ای نیست. مانند کسی هستید که در استخری عمیق در حال تلاش است و سعی می کند سر خود را بیرون از آب نگه دارد تا زنده بماند من هنوز بعد از 26 سال عکاسی احساس امنیت نمی کنم و فکر نمی کنم هرگز بتوانم چنین احساسی داشته باشم و فکر می کنم همه همکاران من هم این چنین هستند اگر به دنبال یک کار راحت و بی دغدغه هستید که خیالتان برای همیشه راحت باشد و می خواهید هیچگاه نگران هزینه ها نباشید پس باید بگویم در مورد عکاسی حرفه ای باید تجدید نظر کنید.

اما اگر فردی اهل رقابت و ماجراجو هستید اگر زندگی پر فراز و نشیب با روحیات شما سازگار است اگر می خواهید با کاری که به آن علاقه دارید امرار معاش کنید و اهمیت نمی دهید هزینه ای که می کنید زیاد باشد و پولی که دریافت می کنید کم! احتمالا در این کار موفق خواهید بود.

اکنون تصمیم بگیرید یا برای همیشه عکاسی حرفه ای را کنار بگذارید یا می خواهید عکاسی باشید که برای خودش کار می کند و باید ماجراجویی ها و ناملایمات زیادی را تحمل کند همیشه نگرانی ها و استرس های مالی را تحمل کند. هزینه های زیادی را تقبل کند در حالیکه معلوم نیست می تواند این این هزینه ها را جبران کند. این یعنی یک عمر زندگی به سبک متفاوت از دیگران و هیچ کس به غیر از خود شما نمی تواند درباره آن تصمیم بگیرد تصمیم با شماست و اگر وارد این کار شدید و توانستید برای چند سال زندگی خود را از راه عکاسی بچرخانید می توانم بگویم در راه درستی پا گذاشته اید. چون یکی دو سال اول سخت ترین و بحرانی ترین دوران برای یک عکاس حرفه ای است.

خوب اکنون که ادامه این متن را می خوانید احتمالاً تصمیم خود را گرفته اید. حال اولین پرسشی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کند این است که چگونه می توانم از عکاسی پول دربیاورم؟ شاید شما همه کار های لازم را انجام داده باشید مهارت بسیاری کسب کرده باشید و عکس های زیبایی هم گرفته اید و مجموعه زیبایی از عکس های خود جمع آوری کرده باشید اما بدون مشتری نمی توانید پولی بدست آورید. اگر بخواهم صادق باشم عکاسی حرفه ای است، که به راحتی می تواند پول های شما را به باد دهد. بنابراین باید برای خود یک چشم انداز تعریف کنید در این چشم انداز روی پله های اول بسیار دقت کنید در سال های اول شما درآمد خوبی نخواهید داشت بنابراین باید به دنبال مشتری هایی باشید که هزینه های جاری شما را تامین کنند معمولا در سال های اول موعد باز پرداخت وام های دانشجویی فرا می رسد هزینه خرید لوازم و بسیاری هزینه های دیگر وجود دارد که اگر به فکر بازار یابی برای خود نباشید به مشکلات بزرگتری برخورد خواهید کرد که شما را از ادامه راه منصرف می کند. پس اولین اولویت شما این است که در یک سال اول چگونه از از عکاسی پول در بیاورید و باید در یک سال اول کسب درآمد کنید!

بدون یک برنامه و هدف درست نمی توانید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و خود را یک عکاس حرفه ای بنامید. و نتیجه آن ناامیدی و سرخوردگی است. بنابراین متوجه هستید که شما فقط نیاز به مهارت های عکاسی ندارید بلکه به مهارت های لازم برای اداره کسب و کار نیاز دارید. روشی که حرفه ای ها در گذشته استفاده می کرده اند ممکن است امروز به درد شما نخورد. شما باید با توجه به شرایط خود و اجتماعی که در آن زندگی می کنید و شرایط زمانه راه خود را انتخاب کنید. البته حرکت در کنار حرفه ای ها یا در زیر سایه آنها برای مدتی که بتوانید کسب تجربه کنید و حقایق دنیای واقعی را دریابید مفید است ولی برای بلند مدت این راهی نیست که به حرفه ای شدن بینجامد.

خوب شاید بخواهید بیشتر با من آشنا شوید من دیوید نورتن هستم. و اکنون که این مقاله را برای شما می نویسم 26 سال است وارد دنیای عکاسی حرفه ای شده ام. من به کشور های مختلف دنیا سفر کرده ام علاقه زیادی به عکاسی از طبیعت دارم. به روش های مختلف کسب درآمد می کنم به صورت مشارکت در سود، برای کتاب ها و فیلم ها عکس می گیرم کارگاه های آموزشی برگزار می کنم، کتاب می نویسم، وب سایتی دارم برای معرفی خود و کار هایم، فیلم های آموزشی در زمینه عکاسی و سفر های خود می سازم و یک تیم پر کار دارم که همیشه در تلاشند و به روش های مختلف کسب درآمد می کنم. عکاسی از طبیعت همیشه مورد علاقه من بوده است اما هر گاه کسی اراده کند می تواند مرا استخدام کند و من برای او عکس می گیرم.

یا یکی دیگر از افرادی که می خواهم به شما معرفی کنم و یک عکاس حرفه ای است جانتی وایلد است ما در یک دانشکده درس می خواندم جانتی قیافه معصومانه ای داشت و اهل ولز بود او اکنون یک شرکت دارد و در زمینه عکاسی فعالیت می کند و از هر چیزی عکس می گیرد از عکس های تبلیغاتی برای شرکت های چند ملیتی تا عکاسی برای سازمان های خیریه. او در بسیاری از کشور های جهان عکس گرفته است از افغانستان گرفته تا کره شمالی و سودان تا اسکیپتون و من برای او احترام زیادی قائل هستم.

یا جان گودینگ که یکی از دوستان من است و همینطور یک عکاس حرفه فوق العاده در زمینه عکاسی تجاری است. او عکاسی بسیار با تجربه است و البته درآمد سرشاری هم دارد از اتاق کابل در کارخانه ها گرفته تا تجملات شهری و عتیقه جات کم ارزش عکس می گیرد. او آنقدر مشتری دارد که همیشه در حال کار است و سعی می کند در آین میان وقتی هم برای تفریح و استراحت داشته باشد.

یا لیزا آلدرسی او زنی قدرتمند و عجیب است رفتار خشنی دارد که کمتر کسی فکر می کند او یک هنرمند یا عکاس حرفه ای باشد اما او یک عکاس بی نظیر برای مراسم ازدواج است.

من با بسیاری از عکاسان حرفه ای صحبت کردم از آنها خواستم راز موفقیت خود را بیان کنم با اینکه حرف های جالبی از هر کدام شنیدم اما هیچکدام راه مشخصی برای حرفه ای شدن نداشتند هیچ چیز دربین حرف های آنها مشترک نبود مگر علاقه به عکاسی، پشتکار فراوان، نیاز مالی و پیدا کردن راهی برای رفع این نیاز و وارد شدن به دنیای واقعی وارد شدن به بازار!

دوشنبه، 4 مرداد ماه ، 1395 بازدید:18 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 18 بار بازديد شده

  نمایشگاه عکس طبیعت در نگارخانه گل نرگس
نمایشگاه

نمایشگاهی از آثار هنرجویان دانش آموخته کارگاه عکاسی طبیعت، از دوشنبه ۴ مرداد ماه در نگارخانه گل نرگس اداره ارشاد شهر تهران آغاز به کار می کند.

 نمایشگاه گروهی «عکس طبیعت» نگارخانه گل نرگس که با موضوع طبیعت و با هدف پاسداشت تلاش محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌شود، تعداد 18 تن از علاقمندان به هنر عکاسی با آثاری در حوزه عکاسی طبیعت تعداد 40 قطعه عکس رنگی در اندازه 40 در 60 سانتیمتر را به نمایش می‌گذارند.


اسامی عکاسان صاحب اثر در این نمایشگاه به این ترتیب اعلام شده است:

پویا زعفرانی، سروش رحمانی، فاطمه کلانتری، طاهره(شیدا) حیدری، امیراحسان اسماعیلی، وحید قلی بیگیان، فاطمه احمدیان مقدم، صبا مرادی، روزبه ساعتی، فریبا شفیعی، صبرا محمدنژاد، ریحانه خداویسی، رزیتا بهروان، صدیقه قاضی نظام، علی رضا عبدالهی، الهه علی رضالو، عالیه هاشمی، شیوا حمیدی، مهدی سروری .

«مهدی سروری» عهده دار آموزش این دوره تخصصی بوده و در کنار هر اثر ، تعریف و تاثیر عکاسی در نگاه عکاسان صاحب اثر، برای برقراری ارتباط دوسویه با بیننده آورده شده است.

عکاسان صاحب اثر در این نمایشگاه با اراده ای گروهی نسبت به پاسداشت شخصیت متعهد محیط بانان تلاش کردند تا با ثبت زیبایی‌هایی از دامان طبیعت ایران اسلامی و نمایش آنها با هشتگ های #عکاسان_حامی_محیط_زیست و #من_محیط_بان_هستم در شبکه های اجتماعی نسبت به 119 شهید این عرصه ادای احترام کنند.

لازم به ذکر است به منظور ارزیابی و تحلیل محتوایی عکس ها، نشست نقد و بررسی آثار نمایشگاه همزمان با آخرین روز نمایشگاه و با حضور علاقمندان برگزار خواهد شد.

نمایشگاه گروهی عکس طبیعت دانش آموختگان عکاسی انجمن سینمای جوانان ساعت 17 روز دوشنبه 4 مردادماه 1395 گشایش یافته و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت.

سایر علاقمندان می توانند همه روزه تا پایان 13 مرداد ماه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 8 تا 18 و پنجشنبه ساعت 9 تا 12 از عکس های ارائه شده در این نمایشگاه دیدن کنند .

نگارخانه گل نرگس در تهران ، خیابان استاد شهید مطهری، حدفاصل خیابان های سلیمان خاطر و سهروردی، شماره 130 ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران واقع شده است.

دوشنبه، 4 مرداد ماه ، 1395 بازدید:7 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 7 بار بازديد شده

  فراخوان جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)
جشنواره


بنابر سیاستگذاریهای کلان جشنواره فراخوان کلی جشنواره در همه کمیته ها (هنری، علمی و…) به صورت یکسان طراحی شده و پس از چاپ فراخوان در دبیرخانه دائمی بخش دانشگاهی مستقر در وزارت علوم در اختیار کمیتههای مختلف قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر شرط یکسان بودن تبلیغات در تمام کمیتههای جشنواره چهاردهم یکی از ملزومات معرفی صحیح جشنواره به مخاطبان در دانشگاههای سراسر کشور خواهد بود.


متن فراخوان:
باسمه تعالی
چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با هدف معرفی آثار دانشجویی برتر هنری آذر ماه سال ۹۵ برگزار خواهد شد. بخش هنری این رویداد که زیر مجموعه بخش دانشگاهی آن به شمار می‌رود توسط چهار دانشگاه هنر تهران، هنر اصفهان، هنر اسلامی تبریز و هنر شیراز در پنج رشته هنری به شرح زیر برگزار می‌گردد:
۱- هنرهای تجسمی: نقاشی، گرافیک، تصویرسازی، مجسمهسازی و عکاسی
۲- هنرهای سنتی و کاربردی: نگارگری (تذهیب، گل و مرغ، تشعیر و نقاشی ایرانی)، صنایع دستی (چوب، فلز، سفال، شیشه)، هنرهای سنتی (طراحی و بافت پارچه)، خوشنویسی، طراحی فرش، معماری و طراحی صنعتی
۳- هنرهای نمایشی: تئاتر، فیلم، پویانمایی،‌ چندرسانهای و نماهنگ
۴- هنرهای موسیقایی: نماآهنگ، سرود و آهنگسازی
۵- مطالعات هنر: مرمت ابنیه تاریخی، مرمت اشیاء تاریخی، بنیادهای هنر رضوی و منظر شهری هنری در مشهد مقدس، معماری، آسیبشناسی احداث و مرمت بناهای دینی

اهداف جشنواره:
– تشویق تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی و هنری در زمینه سیره، شخصیت و معارف امام رضا(ع) و کمک به انتشار گسترده این آثار
– برگزاری کارگاههای تخصصی در طول جشنواره با دو هدف تولید آثار دانشجویی و ارتقاء نگاه به هنر رضوی در سطح جامعه
– معرفی هرچه بهتر مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام
– ایجاد کارآفرینی هنری
– گسترش فعالیت های فرهنگی، هنری مرتبط  با سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا(ع)
– تأثیرگذاری مثبت جشنواره بر روحیه اسلامی و شیعی دانشجو
– شناساندن اندیشه وآموزه های عمیق حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع)

موضوعات:
– اندیشه‌ها و زندگانی امام رضا(ع) و مضامین عالی فرهنگ رضوی
– تأثیرات سیره امام رضا(ع) در زندگی انسان معاصر
– معرفی ابعاد علمی و اجتماعی امام رضا(ع)
– توجه به ظرفیت فرهنگ‌ها و اعتقادات بومی با محوریت فرهنگ رضوی (آداب و رسوم، آیین‌ها و…)
– توجه به احادیث و روایات رضوی،  زندگی و آثار اصحاب امام رضا(ع)
– به تصویر کشیدن اندیشه ها وسیره علمی امام رضا(ع) در برخورد پیروان سایر ادیان و فرق و…
– دفاع مقدس

علاقه‌مندان جهت ثبت نام در جشنواره می‌توانند به آدرس اینترنتی www.razavifest.ir  مراجعه نمایند.
نشانی دبیرخانه اصلی:
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، نرسیده به چهارراه ولیعصر (عج)، روبه روی پارک دانشجو، کوچه شهید بالاور، کاشی چهارم، ساختمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر
تلفن :  ۶۶۴۷۷۸۹۴ / ۶۶۱۷۶۵۱۳ – ۰۲۱ / ۰۹۱۲۲۹۶۹۵۰۴ / ۰۹۱۲۶۴۸۷۷۵۷
کانال تلگرام جشنواره: tg://resolve?domain=Razavifest
صفحه اینستاگرام جشنواره: Razavifest

گاه‌شمار جشنواره:
اعلام فراخوان و شروع ثبت نام از طریق سایت: مرداد ماه ۱۳۹۵
آخرین مهلت ثبت نام و ارسال آثار: ۲۵ مهرماه ۱۳۹۵
انتخاب اولیه آثار: نیمه اول آبان ماه ۱۳۹۵
اعلام نتایج انتخاب اولیه: نیمه دوم آبان ماه ۱۳۹۵
دریافت اصل آثار انتخاب شده: هفته اول آذر ماه ۱۳۹۵
داوری آثار: نیمه دوم آذر ماه ۱۳۹۵
اعلام نتایج نهایی: هم‌زمان با مراسم اختتامیه (هفته پایانی آذر ماه ۱۳۹۵)

مقررات کلی بخش های مختلف جشنواره
– پدیدآورندگان اثر یا نویسندگان مقالات متقاضی شرکت در جشنواره (به استثناء بخش جنبی (غیررقابتی)) الزاماً باید دانشجوی یکی از مؤسسات آموزش عالی کشور باشند.
– ثبت‌نام، تکمیل فرم شرکت و ارسال تصویر آثار، فقط از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره امکان‌پذیر است.
– کیفیت صدا یا تصاویر ارسالی مربوط به آثار باید نشان دهنده جزییات اثر برای هیأت انتخاب باشد.
– اطلاعات فرم ثبت نام و عناوین آثار در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، از این رو مسئولیت صحت اطلاعات ارسالی بر عهده شرکت‌کننده است.
– دبیرخانه جشنواره مجاز بوده با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر از آثار راه‌یافته به نمایشگاه در قالب چاپ در کتابنامه، برگزاری نمایشگاههای دوره‌ای استانی ودر صورت امکان بینالمللی استفاده کند.
– دبیرخانه جشنواره مجاز بوده با رعایت حقوق معنوی و مادی و رضایت صاحب اثر از آثار راه یافته به نمایشگاه در صورت امکان، برای فروش استفاده نماید. (در صورت تحقق این امر، جزئیات مربوطه توسط دبیرخانه جشنواره متعقبا اعلام خواهد شد.)
– اعلام اسامی مرحله اول به عنوان پذیرش قطعی تلقی نمی‌شود و شرکت‌کننده طبق تاریخ اعلام شده باید اصل اثر را به دبیرخانه تحویل نماید در غیر این صورت از جشنواره حذف خواهد شد.
– انتخاب در آثار هنری جشنواره (به استثناء بخش مطالعات، فیلم و انیمیشن) به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌پذیرد. به این معنا که انتخاب اولیه بر اساس صدا و یا تصاویر ارسالی و انتخاب نهایی بر اساس مشاهده اصل اثر صورت میپذیرد.
– محدودیتی در تعدادآثار ارسالی وجود ندارد (به استثنا بخش عکس).
– تصمیم‌گیری درباره موارد پیش‌بینی نشده و اعلام نشده، بر عهده شورای سیاستگذاری جشنواره است.
– تکنیک (روش اجرا) در آثار هنری آزاد است.
– آثار ارسالی نباید در دوره های قبلی این جشنواره حائز رتبه شده باشند.
– آثار برگزیده هنری در یک نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت و مقالات برتر نیز در صورت امکان به عنوان مجموعه مقالات جشنواره به چاپ خواهد رسید.
– در صورت عدم رعایت هرکدام از قوانین و ضوابط، دبیرخانه مجاز به حذف آثار از جشنواره میباشد.
– خارج کردن اثر از جشنواره پس از بازبینی اولیه به هیچ عنوان امکانپذیر نمیباشد.
– ارسال آثار به جشنواره به معنای قبول تمامی مقررات جشنواره میباشد.
– علاقه‌مندان باید اصل آثار خود را به نشانی دبیرخانه اصلی جشنواره رضوی در دانشگاه هنر مستقر در شهر تهران ارسال نمایند.
– به تمامی شرکت‌کنندگانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد، گواهی شرکت و کتاب الکترونیک آثار جشنواره اهدا خواهد شد.
– برای برگزیدگان بخش تئاتر در صورت امکان اجرای عموم فراهم خواهد شد.
– اثر گروهی باید به نام صاحبان آن ثبت شود. در صورت برگزیده شدن این‌گونه آثار، جایزه به صورت مشترک به صاحبان آن تعلق می گیرد.
– اصل آثار راه یافته به بخش داوری باید همراه با درج مشخصات کامل صاحب اثر به دبیرخانه اصلی جشنواره ارسال شود.
– به آثاری که پس از مهلت مقرر ارسال شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
– دبیرخانه اصلی جشنواره هیچ مسئولیتی در قبال هر گونه خسارت ناشی از پست یا حمل و نقل آثار تا پیش از دریافت رسمی اثر نخواهد پذیرفت.

بخش هنرهای تجسمی
علاقه‌مندان به شرکت در بخش هنرهای تجسمی می بایست تصویر آثار خود را ارسال نمایند به این صورت که ابتدا عکس نمونه کار خود را در دوسوم ابعاد متعارف و رزولیشن ۷۲ ارسال کرده و بعد از پذیرفته شدن اثر درجشنواره، اصل آن را ارسال کنند.

عکاسی
– آثار ارسالی فقط به‌صورت «تک عکس» پذیرفته می‌شود و هر عکاس می‌تواند با ارسال حداکثر ۱۰ عکس در جشنواره شرکت کند.
– عکس ها بایستی با فرمت JPG  با مود RGB ، حداقل ضلع بزرگ ۱۰۰۰ پیکسل بر روی لوح فشرده همراه با مشخصات کامل صاحب اثر و نام اثر تا تاریخ مقرر به دبیرخانه  ارسال شوند.
– در صورت راه یابی عکس به نمایشگاه، ارسال عکس با سایز اصلی ضروری است. (سایز عکس ها باید مناسب چاپ در ابعاد ۵۰ در ۷۰ سانتی متر باشد، حداقل رزولویشن ۳۰۰ DPI)
– عکس ها می توانند به صورت رنگی و یا سیاه و سفید باشند.
– اصلاح رنگ، کنتراست، تیرگی و روشنی، کراپ در عکس‌ها در حدی که اصالت عکس را تغییر ندهد، قابل‌قبول است.

دوشنبه، 4 مرداد ماه ، 1395 بازدید:30 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 30 بار بازديد شده

  عکس های تاریخی عکاسان گیلان در ارسباران
نمایشگاه

نمایشگاه پژوهشی” عکس های تاریخی” با آثار عکاسان گیلان از مجموعه شخصی کبری علی پور مدرس دانشگاه ۵ تا ۱۳ مرداد در فرهنگسرای ارسباران گشایش می یابد .

به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران ، در این نمایشگاه پژوهشی ۳۰ فریم ا ز عکس های اصل و تاریخی  باهدف بررسی و معرفی عکاسان قدیمی از خطه گیلان  و شناخت سبک زندگی ، پوشش ، مهرهای عکاسخانه و شیوه عکاسی آن زمان از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در گالری شماره یک ارسباران به نمایش در می آید.

علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه ها می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان دکتر شریعتی ، سیدخندان  خ جلفا مراجعه یا با شماره های ۲۰-۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.

دوشنبه، 4 مرداد ماه ، 1395 بازدید:8 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8 بار بازديد شده

  نمایش آثار جشنواره عکس تعاون در یزد
نمایشگاه

نمایش منتخب آثار جشنواره عکس تعاون از روز شنبه دوم مرداد ماه در نگارخانه سوره حوزه هنری شهر یزد به نمایش گذاشته می شود.
به گزارش آذ-فوتو، به نقل از دبیرخانه جشنواره عکس تعاون ، منتخب عکس های راه یافته به جشنواره ادواری عکس تعاون از عصر روز شنبه دوم مردادماه با حضور ریاست حوزه هنری و مدیران و عکاسان این شهر در محل نگارخانه سوره گشایش خواهد یافت.

نمایش منتخب آثار جشنواره عکس تعاون در یزددر این نمایشگاه منتخبی از بین 90 قطعه عکس راه یافته از 77 عکاس ایرانی به مرحله نهایی این جشنواره با مضامینی مرتبط با تعاون و آموزش، تعاون و خدمات، تعاون و تولید، تعاون و توسعه، تعاون و بهداشت، نقش تعاون در فرهنگ ایلات و عشایر و اقوام ، تعاون در فرهنگ عمومی، شهر و روستا و شرکت های تعاونی های برتر مشاهده خواهند کرد.


اسامی عکاسان صاحب اثر در نمایشگاه ادواری جشنواره عکس تعاون به این شرح است:
رضا زنگنه، داود ایزد پناه، امیر مرادی راد، سهیلا خانمیرزایی، ساسان جوادنیا، احمدرضا کریمی، داود کهن ترابی، امیرعلی محمدی ، ابراهیم باقرلو، جواد علی پور، حسین الماسی، مهری راست قدم، حمیدرضا بازرگانی، سیدعلیرضا سادات، سیدمحمد فاطمی، سیدصادق موسوی، مرتضی امین الرعایایی، مونا تهرانی موید، موسی تقوی نمین، مریم نجاتی بوشهری، محمد قدمعلی، مجید خالقی مقدم، علی اصغر نصوری، مرجان طائی، حسین خادمی ، علی جهان آرا، عرفان اسکمایی، مهدی شیروانی، نازیلا حقیقتی، یوسف اکبری پابندی، مریم خداوردی، هادی دهقان پور، میلاد معصومی، هدی حیات داودی، مهران چراغچی، مهرناز محمدی، عالیه سعادت پور ، امیر بهروزی راد ، آریان نصرالهی ، فیروزه جمعه پور ، سمیه فروغی ، امیر قادری ، بهنام هرمزی ، امیر جلال ، جواد عسکراوغلی ، فاطمه(رامش) حسینی لاهیجی ، مهدی گلپایگانی ، ایران مهدی پور ، مجید حجتی ، محمدرضا خرازی، محمد وروانی فراهانی ، علی معصومی ، بهزاد استادیان ، محمود صادقی ، شهرام نجفی ، عبدالرضا محسنی ، افشین آذریان ، امین رحمانی ، فاتح شافعی ، فاطمه سادات حجازی ، هادی کریمی ، جمشید فرجوندفردا ، محمود صادقی ، مازیار اسدی ، محمدرضا رحیمی ، مجتبی محسنی ، نیما مهدی پور ، عمران اشرلو ، پرویز گلی زاده ، پدرام اجتماعی ، پیمان حمیدی پور ، پویا بیات ، سعیدرضا مقصودی ، سعید موسوی ، شاهو کریمیان ، شیرین غازی اصفهانی ، سلیمان گلی .

دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی برگزاری این جشنواره و مهدی سروری عهده دار مسئولیت دبیری این جشنواره است.
مراسم اختتامیه این جشنواره و معرفی نگاه های برتر عصر روز دوشنبه 18 مرداد ماه جاری برگزار و نگاه های برتر و برگزیدگان معرفی خواهند شد.
این نمایشگاه ساعت 15 روز شنبه 2 مرداد ماه جاری گشایش یافته و تا ساعت 19 ادامه خواهد داشت. علاقمندان می توانند همه روزه تا پایان پنجشنبه 7 مرداد ماه از ساعت 9 تا 13 و 15تا 20 از این نمایشگاه دیدن کنند .
نگارخانه سوره شهر یزد در ابتدای خیابان آیت الله کاشانی ، کوچه آزادی ، حوزه هنری واقع شده است .

دوشنبه، 4 مرداد ماه ، 1395 بازدید:8 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8 بار بازديد شده

 
وضعیت آنلاین
در حال حاضر 134 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش امديد ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

تبلیغات شما
مجله الکترونیکی آذ فوتو

تبلیغات شما
فیس بوک آذ-فوتو

آمار کاربران

مطالب گذشته
يكشنبه، 3 مرداد ماه
· عکاسان تبریزی در میان عشایر منطقه ارسباران
پنجشنبه، 31 تير ماه
· جشنواره بین المللی عکس برج میلاد تهران
· تجلیل از عکاس تبریزی در جشنواره عکس رضوی
چهارشنبه، 30 تير ماه
· هیئت داوران نهمین جشنواره عکس "رشد"
· دیدار انجمن عکاسان مطبوعاتی و عکاسان ایران
· چطور دوربین را در دست بگیریم
· پیش از عکاسی مسواک بزنید!
· اولین عکاسی که تفحص را به تصویر کشید
سه شنبه، 29 تير ماه
· نشست علمی " تغییر اقلیم و عکاسی "
· "صلح روی کاغذ" در فرهنگسرای نیاوران
· سفر عکاسان تبریزی به دیار عشایر ارسباران
· مجموعه "تهران، شهرزندگی" در ارسباران
· اجرای نمایش راپورت های شبانه دکتر مصدق
· آثار دو تن از عکاسان در گالرى طراحان آزاد
چهارشنبه، 23 تير ماه
· عکس های خانه ای با چهار گوشه دنج
· تصویر پرتره [به تمامی چهره] در گالری اکنون
· عکس های تاریخی مشروطه در "عکسخانه شهر"
يكشنبه، 20 تير ماه
· "به یاد کاوه گلستان" در گالری شیرین
· بدرقه مردم از کیارستمی تا آرامگاه ابدی
شنبه، 19 تير ماه
· زمان مراسم تشییع و خاکسپاری عباس کیارستمی
جمعه، 18 تير ماه
· برگزاری مسابقه عکس "نشاط بندگی"
پنجشنبه، 17 تير ماه
· "بیشتر، بیشتر است" در گالری امکان
چهارشنبه، 16 تير ماه
· درگذشت پدر حسن غفاری و تسلیت به وی
· "دانه های شن" در گالری آرته
سه شنبه، 15 تير ماه
· سعید عرب زاده در PX3 پاریس برگزیده شد
دوشنبه، 14 تير ماه
· عباس کیارستمی درگذشت
· مراسم افطاری با حضور عکاساسان تبریز
يكشنبه، 13 تير ماه
· کمیته های انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران
پنجشنبه، 10 تير ماه
· درگذشت پدر علیرضا دروچی و تسلیت به وی
· فراخوان عضوگیری انجمن عکاسان استان مرکزی
چهارشنبه، 9 تير ماه
· نمایشگاه عکس “ورای زمین” در شیراز
· سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری
دوشنبه، 7 تير ماه
· سومین جشنواره سراسری عکس "نورنگار"
· داوران جشنواره سراسری عکس رضوی
· عکاسی در آسمان مهتابی تبریز برگزار شد
جمعه، 4 تير ماه
· علاءالدین ملماسی
چهارشنبه، 2 تير ماه
· مهلت ارسال آثار به جشنواره عکس رضوی تمدید شد
· رونمایی پوستر جشنواره سراسری عکس رضوی
· هفتمین نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری رستاک
· فستیوال بین المللی آژانس عکس متروگرافی عراق
· اولين جلسه هيات مديره انجمن برگزار شد
سه شنبه، 1 تير ماه
· نهمین دوره‌ جشنواره سراسری عکس "رشد"
چهارشنبه، 26 خرداد ماه
· اولین جشنواره ملی عکس قزوین
· "اصغر بیچاره" چه آرزوهایی داشت؟
· عکاس ایرانی مقام نخست جشنواره عکاسی لهستان
سه شنبه، 25 خرداد ماه
· مراسم یادبود شادروان "اصغر بیچاره"
شنبه، 22 خرداد ماه
· منتخبان سفر عکاسی کوه های رنگی اهر
· تسلیت به کمال الدین شاهرخ
· "اصغر بیچاره" دار فانی را وداع گفت
· نمایشگاه عکس‌ علی اتحاد در گالری خاک

مطالب قدیمی تر

وبلاگ های عکاسان

پایگاه اطلاع رسانی آناج

جلال شمس آذران

بهراد مصطفایی

علی گرامی فر

حسین جاودانی

امین حسینی

ابراهیم نیک خو

محمدرضا طهماسب پور

نازنین طباطبایی یزدی

منصوره معتمدی

مهدی مقیم‌ نژاد

یدالله ولی‌زاده

اسماعیل عباسی

داریوش کیانی

نعما م. روشن

کیارنگ علایی

کاوه بغدادچی

بابک شعبانی


تبلیغات شما
اولین جشنواره ملی عکس قزوین

تبلیغات شما
فیس بوک آذ-فوتو

کلیه حقوق این مجموعه طبق قانون کپی رایت متعلق به سایت az-photo.ir می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright .:: Az-Photo ::. ©  2008-2016
Director: Babak Shaabani
Chief Clerk: Elnaz Farahbakhsh
E-mail: info@az-photo.ir
Tel: 09352579284 - 09147587649

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir